Get Offer

Into the Depths of the Oceans

Into the Depths of the Oceans
Into the Depths of the Oceans
Into the Depths of the Oceans
Into the Depths of the Oceans
Into the Depths of the Oceans
Into the Depths of the Oceans

“World’s incredible Dives” with Yasemin Dalkilic

Under Cantek sponsorship and as part of our social responsibility projects, World Free Diving record holder Yasemin Dalkilic has filmed a 6 episode documentary named “Use Your Energy Wisely” to call attention to the mystic depths and marine live that is about to cease to exist in the eco-system. The documentary, publicized on Cantek’s 25 year anniversary, first aired on NTV and the details of its makings was later published in a book by A. Kadir Bozkurt.

“The biggest danger our world is faced with today is that someone else will save our planet.”

World Free Diving Champion Yasemin Dalkilic has called attention to the fact that; “The environmental dangers world oceans are faced with today is no longer just detail, but a reality”. She said that her objective was to display the spectators and readers the beauties of the undersea and show that there is still hope.

Calling upon the world to use its energy wisely before environmental dangers are spread further, Yasemin Dalkilic said, “It is not possible to expect change just from states and organizations, but that everyone has his or her own duties and responsibilities.”

She went on saying, “Life on earth can’t go on without a healthy planet and, when that day arrives, subjects like politics or religion preoccupying us daily will become completely obsolete. I’m also pretty worried about the continuing destruction of our seas. Places where I dove 10 years ago are completely destroyed due to pollution, excessive fishing and increasing temperatures. Scientists predict that if destruction at this pace continues, a large portion of marine life will cease to exist. In the past 30 years, % 50 of the world’s Coral Reefs and half of our fish population has disappeared. If continued at this speed in the next 30 years, we will lose % 90 of our Coral Reefs and % 70 of our fish population, and I guarantee you this simple reality that there can be no life on earth without life in the seas.”

CAN HAKAN KARACA: “WE WILL CONTINUE SPONSORING SPORTS FIGURES WHO USE THEIR ENERGY WISELY”

Can Hakan Karaca, the CEO of Cantek has shared the following information about the concept of a smart machine, his company has developed that uses energy wisely; “A smart machine is essentially a machine that analyzes and measures more and better interprets data. Nowadays, smart homes, phones and cars have made our lives easier.

Essentially, we accomplished the same thing with cooling machines. We devised an algorithm that enables us to better analyze and evaluate data helping us to protect the cold stored products by keeping the inside regimen of a cold room under control resulting in significant energy savings. We accomplished this by to producing all the algorithms and software associated with it in our internal R&D unit, upon which, we manufactured the world’s first smart cooling machines. The basic result these machines produced was that they were not only able to better cool the rooms, but save incredible amounts of energy in the process. In order to arouse public awareness to this incredibly high energy saving machine, we became the sponsor of sports figures who use their energy most wisely.

Yasemin Dalkılıç'la "Dünyanın İnanılmaz Dalışları"

Dünya serbest dalış rekortmeni Yasemin Dalkılıç, CANTEK’in ‘Enerjini Doğru Kullan’ projesi kapsamında 6 bölümlük belgesel çekti.

'Enerjini Doğru Kullan' sloganıyla sosyal sorumluluk projeleri gerçekleştiren CANTEK firması sponsorluğunda, Dünya Serbest Dalış Rekortmeni Yasemin Dalkılıç; okyanusun derinliklerini, gizemini ve ekosistemdeki sorunlar yüzünden kaybolmaya yüz tutmuş okyanus canlılarını dünya kamuoyunun dikkatine, bilgisine ve hafızasına kazandırmayı amaçlayan 'Dünyanın İnanılmaz Dalışları' adlı belgeselin çekimlerini tamamladı.

Dünya soğutma sektörüne yüzde 72'e varan enerji tasarrufu sağlayan "Akıllı soğutma makinesi" kavramını kazandıran CANTEK'in kuruluşunun 21'nci yılında hayata geçirdiği projenin 2'nci ayağı olan "Dünyanın İnanılmaz Dalışları" adlı 6 bölümlük belgesel, 25. Yıl anısına taçlanmış oldu.

“Dünyamızın karşı karşıya olduğu en büyük tehlike başkasının kurtaracağına inanmaktır…"

Dünya Serbest Dalış rekortmeni Yasemin Dalkılıç, dünya denizlerinde var olan çevresel tehdidin artık bir detay değil tüm dünya için önemli bir gerçek olduğuna dikkat çekti. Belgeselin bölümlerini gençlerin ve çocukların da ilgisini çekecek şekilde yapmaya çalıştıklarını ifade eden Dalkılıç, bu belgeselle, bir yandan durumun ne kadar ciddi olduğuna dikkat çekilirken, diğer yandan da sualtı dünyasının hala ne kadar güzel olduğunu ve bununla okuyucu ve izleyicilere hala bir ümit olduğunu göstermeyi amaçladıklarını vurguladı.

Çevresel tehdidin daha fazla yayılmadan hemen harekete geçilmesi gerektiğini ifade eden Yasemin Dalkılıç, değişimin de sadece devletlerden ve kuruluşlardan beklenemeyeceğini, herkesin bu konuda üzerine düşen görev ve sorumluluklar olduğunu hatırlattı, Dünyamızın karşı karşıya olduğu en büyük tehlike başkasının kurtaracağına inanmaktır" " dedi ve dünya kamuoyunu enerjiyi doğru kullanmaya çağırdı. Yasemin Dalkılıç şunları söyledi:

ÖNLEM ALINMAZ İSE ÖNÜMÜZDEKİ 30 YILDA BALIK STOKLARININ YÜZDE 70'İ KAYBOLACAK!

"Dünyamız tek sahip olduğumuz şey. Sağlıklı bir gezegen olmadan hayat devam edemez ve o gün geldiğinde gündemimizi her an dolduran devlet, politika, din gibi konular tamamen önemsiz olacak. Denizlerimizin her gün karşı karşıya kaldığı tahribat konusunda da oldukça endişeliyim. En fazla 10 yıl önce daldığım yerler kirlilik, aşırı avlanma ve artan ısı sebebiyle artık tamamen yok olmuş durumda. Bilim adamları bu hızda devam edilirse, 50 yıl içinde denizlerdeki canlıların çok büyük bir kısmının yok olacağına inanıyor. Birçok canlı bundan daha da kısa bir sürede yok olmuş olacak. Son 30 yılda dünyanın mercan resiflerinin yüzde 50'si ve bununla balık nüfusunun da yarısı kayboldu. Bu hızda devam edersek önümüzdeki 30 yıl içinde resiflerin yüzde 90'ını ve balık stoklarının yüzde 70'ini kaybetmiş olacağız ve size garanti ediyorum denizlerde hayat olmadan yeryüzünde hayat da olamaz, çok basit bir gerçek bu."

CAN HAKAN KARACA: "ENERJİSİNİ İYİ KULLANAN SPORCULARA SPONSOR OLMAYA DEVAM EDECEĞİZ"

CANTEK Yönetim Kurulu Başkanı Can Hakan Karaca, CANTEK'in 21'nci yılı nedeniyle 'Enerjini Doğru Kullan' projesini hayata geçirdiklerini ve desteklerinin süreceğini söyledi. Can Hakan Karaca, kamuoyunu enerji tasarrufuyla ilgili bilinçlendirme projesinin ikinci ayağında CANTEK bayrağını Everest'in zirvesine diken Nasuh Mahruki ve Yılmaz Sevgül’den sonra, tek nefesle denizin derinliklerine inen Yasemin Dalkılıç'a aktardıklarını belirtti. Cantek'in geliştirdiği ve enerjisini doğru kullanan "Akıllı makine" kavramı konusunda bilgi veren Cantek Yönetim Kurulu Başkanı Can Hakan Karaca şöyle konuştu:

"Akıllı makine demek zaten daha fazla analiz eden, daha iyi ölçen daha iyi yorumlayan makineler anlamına gelmektedir. Günümüzde akıllı evler, telefonlar, arabalar yaşamlarımıza girerek yaşamlarımızı kolaylaştırıyorlar.

Bizde, bunu soğutma makinelerinde başardık. Soğuk odayı daha iyi ölçen daha iyi analiz eden, bu analizler sonucunda tüm verileri değerlendirerek yorumlayan, soğuk oda içinin rejimini kontrol altında tutarak ürünü koruyan ve yüksek elektrik tasarrufu yapan bir algoritma yaptık. Bunun bütün yazılımını ve donanımını da kendi şartlarımız içerisinde kendi AR-GE birimimizle başararak hayata geçirdik. Bu sayede dünyanın ilk akıllı soğutma makinelerini üretmiş olduk. Bu makinelerin genel sonuçları olarak odaların içerisini çok iyi soğutabildikleri gibi yüksek oranda da enerji tasarrufu yapabilmeleriydi. Bu olağanüstü enerji ve elektrik tasarrufun dikkat çekebilmek amacıyla, enerjisini en iyi kullanan sporculara sponsor olduk. "

Yasemin Dalkılıç ile “ Dünyanın İnanılmaz dalışları” isimli 6 bölümden oluşan belgesel CANTEK GROUP’un 25. yılını kutladığı dönemin anısına hazırlanmış ve ilk olarak NTV Haber kanalında yayınlanmaya başlanmıştır. Ayrıca A. Kadir Bozkurt’un kaleminden 6 bölümlük belgeselin yapım serüveni ve hikâyesi kitaplaştırılmıştır.