Teklif Al

BALIK VE SU ÜRÜNLERİ
SOĞUK HAVA DEPOSU

Balık ve Su Ürünleri Soğuk Hava Deposu

Dünyanın herhangi bir yerinde üretilen balık ve su ürünlerinin dünyanın başka bir yerinde sağlıkla ve lezzetle tüketilebilmesi için ilk günkü tazeliğini koruması gerekir. Bunun için donuk veya soğuk olarak mükemmel koşullarda işlenmeli ve saklanmalıdır. Cantek size bu koşulları sağlar

KRİTİK BAŞARI FAKTÖRLERİ

Etin zarar görmemesi için anında soğutma
Doğru sıcaklık ve nem değerleri ile saklama
Modern ve teknolojik balık tesisi
Enerji tasarrufu ile verimli üretim

CANTEK UYGULAMALARI

Balık işleme tesisleri
Gemide soğutma uygulamaları
Balık konserve fabrikaları
Balık saklama depoları
Derin muhafaza depoları
Ön soğutma uygulamaları
Kırık buz / yaprak buz makinesi
Kalıp bu makinesi
IQF ve spiral şoklama
Kriyojenik Soğutma

Denizler, göller ve akarsuların kıyısında yaşayan ilkel insanlar, diğer canlı türlerin sularda ne şekilde avcılık yaptığını gözlemleyerek balık avlamayı öğrendiler.

Balık avcılığının fazla olduğu dönemlerde balıkların kalitesinin bozulmadan tüketiciye ulaştırılması ancak ve ancak uygun şartlarda soğuk depolama ile mümkündür. Soğutma, balık sıcaklığının donma noktasının hemen üzerindeki sıcaklık olan 0 ºC’ye düşürülme işlemidir. Balık ürünlerinin yaprak buzlar ile soğutulması çok iyi sonuçlar vermektedir. Kısa sürede satışa sunulacak deniz ürünleri ortalama  0 ºC sıcaklıkta ki depolarda bekletilir ve parça buzlarla desteklenerek tezgâhlarda satışa sunulmaktadır.

Su ürünlerinin depolama süresini uzatmak amacıyla yapılan dondurma işlemi, bozulma ve ekonomik kaybın en aza indirilmesinde, ayrıca halk sağlığı problemleri ve gıda kaynaklı patojenlerin kontrol edilmesinde çok önemli rol oynamaktadır. -35-40 ºC odalarda şoklanan ürünler – 18ºC muhafaza odasına alınarak uzun süre muhafaza edilebilmektedir.

Çabuk bozulabilir bir gıda olan balığın işlenmesinde glaze işlemi önemli bir yer tutmaktadır. Temizlenmiş ve ön aşamalardan geçirilmiş ürünler  -40°C deki 5 m/sn hava akımı olan ünitelerde şoklanır. İç sıcaklığı minimum -18ºC’ye ulaşan balıklar şok odasından alınarak paketlemenin yapılacağı odadaki glaze alanına alınır. Glaze, dondurma işleminden hemen sonra ürünü korumaya yönelik yüzeye uygulanan buz uygulamasıdır.

Dondurulmuş ve glaze edilmiş balıklar PE torba ile vakumlu yâda strech film ile vakumsuz olarak paketlenerek, ürün hakkında ki bilgileri içeren barkotlar yapıştırılır. Paketlenen ürünler donmuş muhafaza odalarında istifleme kurallarına uygun istif edilerek, ilk giren ürün ilk çıkacak şekilde muhafaza edilir.

Balık İşleme Tesislerimizi İnceleyebilirsiniz